View Single Post
  #1 (permalink)  
stare 30-09-2011, 11:28
Psycho Dad
Guest
 
Postów: n/a
Domyślnie Ig-Noble 2011 przyznane (Antynoble 2011)

Cytat:
Fizjologia, chemia, medycyna i wasabi. W nocy przyznano nagrody "za badania, które najpierw wywołują uśmiech, ale potem skłaniają do namysłu", m. in. za zbadanie czy ziewanie u żółwi jest zaraźliwe. Oto laureaci IG-NOBLI 2011


Fizjologia. Ziewające żółwie.

W tej dziedzinie Ig-Nobla dostał międzynarodowy zespół biologów (z Wielkiej Brytanii, Austrii i Holandii) za zbadanie, czy u żółwi ziewanie jest tak zaraźliwe jak u człowieka. W trzech eksperymentach wzięło udział siedem żółwi żabuti. Ziewała Alexandra, a przypatrywały się temu Moses, Wilhelmina, Aldous, Quinn, Esme i Molly. Wynik: u gadów ziewanie nie jest zaraźliwe. Zdaniem badaczy potwierdza to jedną z hipotez, według której zaraźliwe ziewanie - do tej pory słabo zbadane i zrozumiane przez naukę - jest odruchem społecznym.Psychologia. Ech, życie...

Dyplom trafił w ręce Karla Halvora Teigena z Uniwersytetu w Oslo (Norwegia) za próbę zrozumienia, dlaczego w codziennym życiu ludzie wzdychają. Uwagę jury zwróciła jego praca opublikowana w "Scandinavian Journal of Psychology" pod tytułem "Czy westchnienie jest po prostu westchnieniem? Westchnienia jako sygnały emocjonalne oraz reakcje na trudne zadanie".Biologia. Whisky, moja żono, tyś najlepszą z dam.

Wyróżniono australijskich entomologów za odkrycie, że pewien gatunek chrząszczy z rodziny bogatkowatych notorycznie myli swoje partnerki i próbuje kopulować z butelkami pewnego gatunku australijskiego piwa. Badacze stwierdzają w konkluzji, że wyrzucanie butelek nie tylko zaśmieca środowisko, ale też grozi poważnymi konsekwencjami dla populacji chrząszczy.Nagroda pokojowa. Czołgi łagodzą obyczaje.

W tej kategorii nagrodzony został burmistrz Wilna Arturas Zuokas za to, że znalazł znakomite zastosowanie dla transporterów opancerzonych w czasach pokoju. Kilka miesięcy temu w jednym z filmów, które zdobyły wielką popularność w serwisie YouTube.com, siedząc za kierownicą ciężkiego transportera, miażdży źle zaparkowane auta w swoim Wilnie.

Pełna lista nagrodzonych/cały artykuł:


Kod:
http://wyborcza.pl/1,75248,10379723,IG_NOBLE_2011.html

Odpowiedź z Cytatem
  #1.5
Kontekstowy

Avatar Pani Kontekstowa
 
Avatar
Skąd: HCFOR
Wiek: 28
Postów: 760
Ig-Noble 2011 przyznane (Antynoble 2011)

loading...
 
 
Bestiarium