Temat: Heroina
View Single Post
  #1 (permalink)  
stare 07-06-2008, 01:35
Avatar zisk
zisk zisk jest nieaktywny
Founder
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Reputacja: 26935
zisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond repute
Postów: 9,224
zisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond repute
Domyślnie Heroina

Heroina (diacetylomorfina, C21H23NO5) - półsyntetyczny opioid, acetylowa pochodna morfiny, wykazująca od niej około 7-krotnie mocniejsze działanie przeciwbólowe. Heroina jest silnym agonistą receptora opioidowego μ, podobnie jak jej endogenny odpowiednik - endorfina. Dzięki grupom acetylowym heroina szybciej niż morfina przechodzi barierę krew-mózg. Jest bardzo silnym narkotycznym lekiem przeciwbólowym, który powoduje euforię i błogą apatię.

W postaci czystej heroina jest białą, sypką, bezwonną substancją o gorzkim smaku i temperaturze topnienia 173°C. Heroina zalicza się do depresantów. Heroinę otrzymuje się poprzez acetylację morfiny, którą z kolei wyodrębnia się z maku lekarskiego (Papaver somnifer) - z opium - mleczka makowego, bądź z suszonej słomy makowej (makówka + ok. 15 cm łodygi). Heroina na czarnym rynku występuje w kilku formach:
* brown sugar
* kompot - "polska heroina"
* czysta forma - proszek o kolorze białym, do lekko beżowego
Działanie

Heroina odznacza się silniejszym działaniem przeciwbólowym i przeciwkaszlowym od morfiny.. W czasach przedwojennych była dostępna jako lek na kaszel bez recepty pod nazwą Heroin. Odurzenie powoduje błogostan, ogólne poczucie, że „zło zniknęło”. Efekty działania następują szybciej niż po przyjęciu morfiny – obecność grup acetylowych w cząsteczce heroiny powoduje lepszą rozpuszczalność narkotyku w tłuszczach a co za tym idzie łatwe przenikanie przez barierę krew mózg. Długość działania - od 6 do 10 godzin. Heroina palona działa krócej od 2 do 5 godzin.

Ryzyko rozwinięcia uzależnienia jest bardzo wysokie, natomiast korzyści lecznicze wynikacjące z działania analgetycznego tego narkotyku nie przewyższają zalet innych, o wiele bezpieczniejszych substancji (np. fentanylu i jego pochodnych, soli morfiny). Z tych powodów heroina jest obecnie niemal całkowicie niestosowana w lecznictwie. Wyjątkiem są obecnie Wielka Brytania oraz stan Arizona w USA - gdzie jest zarejestrowana jako środek leczniczy o ściśle ograniczonych wskazaniach terapeutycznych.


Uzależnienie


Heroina jest substancją silnie uzależniającą prowadzącą do heroinizmu. Każda dawka, nawet pierwsza może prowadzić do uzależnienia psychicznego. Uzależnienie psychiczne może wystąpić już po jednej dawce i postępuje coraz bardziej wraz z kolejnymi użyciami. Odstawienie heroiny przy uzależnieniu fizycznym prowadzi do reakcji abstynencyjnej organizmu mogącej objawiać się: wymiotami, drżeniem mięśni, biegunką, bólem kości porównywanym do „łamania”, zapaścią, a nawet śmiercią. Heroinizm prowadzi do psychicznej i socjalnej degeneracji człowieka uzależnionego, ponieważ uzależniony będący pod wpływem heroiny jest bierny i skupiony na rozkoszy, a bez heroiny jest skupiony na jej zdobyciu tak więc w obu przypadkach przestaje dbać o wygląd, higienę, zdrowie i inne sprawy wymagające poświęcenia czasu, skupienia czy też bycia trzeźwym.
Odpowiedź z Cytatem
  #1.5
Kontekstowy

Avatar Pani Kontekstowa
 
Avatar
Skąd: HCFOR
Wiek: 28
Postów: 760
Heroina

loading...
 
 
Bestiarium