Katastrofy, egzekucje, mutacje, śmiertelne wypadki, perwersje - forum bez tabu - HcFor
Zarejestruj się FAQ Lista użytkowników Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz Wszystkie Fora jako Przeczytane
Witamy na HCFOR.pl - Forum bez tabu!!!
Zapraszamy do rejestracji, która umożliwi korzystanie z wszystkich funkcji naszego forum.
Zapomniałem hasła


Bestiarium
Wróć   Katastrofy, egzekucje, mutacje, śmiertelne wypadki, perwersje - forum bez tabu - HcFor > History Corner > Broń

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat Wygląd
  #1 (permalink)  
stare 21-12-2008, 15:31
Avatar Storm
Senior Member
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Skąd: Tarnów
Reputacja: 21831
Storm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond repute
Postów: 3,597
Storm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond repute
Domyślnie Testy z Żelem Balistycznym

Co to jest?


Według definicji, żel balistyczny to specjalna, dość sztywna, galaretowata masa, stosowana w balistyce (i nie tylko) do badania trajektorii lotu pocisków, szkód, jakie powodują przy trafieniu w ciało, oraz ich zachowania się już wewnątrz ciała. Również bada się przy jego pomocy, skutki użycia materiałów wybuchowych, granatów itp. Chodzi tu z kolei o badanie skuteczności fali uderzeniowej, odłamków itp. Nie tylko z resztą żołnierze, policjanci i myśliwi z niego korzystają - jest on również stosowany przy symulacjach różnorakich wypadków.

Z czego się składa?


Żel balistyczny znalazł tak szerokie zastosowanie dzięki temu, że w bardzo dobry sposób naśladuje tkankę mięśniową (masa, sprężystość). Dobrej jakości żel balistyczny można wykonać z żelatyny wieprzowej oraz wody, w proporcjach 2:8, co oznacza że np. na 200 g żelatyny, przypada 800 g wody. Woda powinna być w temp. ok 40 st. C. Należy pamiętać by w trakcie mieszania, wewnątrz bloku żelu nie pozostawały bąbelki powietrza. Następnie całość zostawia się na kilka godzin w temp. 10 stopni do zastygnięcia. Wykonanie go w warunkach domowych może przysporzyć trudności, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie prawidłowych temperatur w trakcie produkcji.

Jest to najpewniejszy przepis na wykonanie żelu, używany z resztą przez służby mundurowe. W sieci można znaleźć też wiele innych, lecz za ich skuteczność trudno ręczyć. Np. ten filmik, przedstawiający produkcję "żelu" w domowym zaciszu:
Żel balistyczny nie jest substancją trwałą. Po kilku dniach rozpuszcza się


Niedoskonałości.


Żel balistyczny nie odwzorowuje ludzkiego ciała w sposób idealny. Przede wszystkim dlatego, że nasze ciała nie są jednorodną masą galarety! Mamy przecież narządy o różnej gęstości, kości, chrząstki, mocniejsze i słabsze ścięgna. Ważnym czynnikiem jest również skóra, która, o czym niewielu wie, posiada sporą zdolność "wygaszania" energii kinetycznej pocisku. W normalnych warunkach śrut z wiatrówki nigdy nie wszedłby w ciało na 5-8 cm, a w żel balistyczny - jak najbardziej. Podobnie jak lekko naciskając na skórę nożem nie przetniemy jej, o tyle żel daje się kroić dość łatwo. O tych właściwościach skóry niech świadczy fakt, że w wielu przypadkach ran postrzałowych, pociski znajdowano tuż po skórą. I pomimo że (teoretycznie) miały dość energii kinetycznej by spenetrować jeszcze z 10 cm ciała - nie były wstanie utworzyć rany wylotowej. Również ubranie ma pewien wpływ na zachowanie się pocisku przy trafieniu w ciało. Niemniej jednak, doskonalszej substancji jeszcze nikt nie wymyślił, więc jak się nie ma co się lubi...


Jak to wygląda w praniu?


Żel balistyczny służy do badania następujących właściwości pocisku:

- Penetracji - to podstawowe kryterium. Badamy jak głęboko pocisk może wbić się w ciało.
- Szerokości kanału przelotowego, czyli tego, który tworzy się w ciele po penetracji pociskiem, a w ramach jego:
* Kanału chwilowego (jeśli dysponujemy odpowiednimi kamerami) - czyli kanału który, na skutek energii kinetycznej pocisku, tworzy się w momencie gdy kula przechodzi przez cało. Jego średnica może być kilkadziesiąt (!) razy większa niż kanału przelotowego. Ciśnienie, jakie przy tym powstaje w obrębie otrzewnej (o ile energia kinetyczna pocisku jest naprawdę spora), prowadzi do tzw. wybuchu hydrodynamicznego. Mówiąc pokrótce - efektem są obrażenia wielonarządowe, nawet jeśli kula nie uderzyła w dany organ. Poniższe video (szczególnie polecam to z pociskiem kal .50), świetnie obrazuje to, o czym tu piszę.
* Grzybkowania pocisku - jest to zjawisko powstające w chwili gdy kula przechodzi przez tkanki. Pocisk odkształca się na kształt "grzybka" i wyrywa otwór większy od swojego kalibru. Zwykła amunicja pełnopłaszczowa (ang. FMJ - Full Metal Jacket) odkształca się słabo, natomiast amunicja półpłaszczowa, np, karabinowa SP (ang. Soft Point) lub pistoletowa JHP (Jacket Hollow Point), dzięki pociskom pokrytym z wierzchu miękkim ołowiem i odpowiednio ukształtowanych, odkształca się bardzo silnie i powoduje wielkie obrażenia. Jest to tak zwana amunicja silnie ekspansywna.
- Tendencji pocisku do utraty początkowej trajektorii, a więc:
* Zmiany kierunku lotu pocisku już wewnątrz ciała. Nie chichotać! były przypadki że pocisk który trafił w klatkę piersiową wyleciał biodrem!
* Tendencji pocisku do obracania się wewnątrz rany. Kula wybita z trajektorii po przebiciu skóry i np. uderzeniu w jakieś żebro, może zacząć, że tak powiem, "koziołkować" wewnątrz rany, powodując jeszcze większe spustoszenie. Jest to właściwość trudna do zbadania, ze względu na jednorodny charakter bloku żelatyny.
- Tendencji pocisku do fragmentacji. W chwili gdy kula uderza w cel, mamy do czynienia z tak dużymi siłami, że od pocisku zwyczajnie odrywają się mniejsze fragmenty i idą swoją drogą. Znacznie zwiększa to stopień komplikacji rany i powoduje groźniejsze obrażenia.


Teoria była, teraz trochę o tym jak to wygląda w praktyce:


Pocisk .45ACP (strzela nim. Np. Colt M1911A1, M1 Thompson) po wejściu w blok żelu balistycznego. Kanał przelotowy oznaczony na czerwono.

Testy różnych pocisków pistoletowych w żelu balistycznym. Są to pociski pełnopłaszczowe, obok podany jest rodzaj amunicji wraz z kalibrem broni, oraz jego prędkość wylotowa w stopach na sekundę (FPS - Feets Per Second):

Próba przeprowadzona z użyciem strzelby kal. 12, z odległości jednego metra:

Teraz nieco materiałów video:Test zwykłej wiatrówki 4,5 mm na żelu balistycznym:

Test słabej amunicji sportowej .22 LR, z pociskiem półpłaszczowym:

Reklama specjalnej amunicji ekspansywnej firmy Barnes, będącej rozwinięciem standardowych JHP:

Test amunicji 9x19 mm Luger. Jest to nabój używany przez większość pistoletów i pistoletów maszynowych na świecie. Zwróćcie uwagę na rozmiary kanału chwilowego, który tworzy się przy trafieniu:

A na koniec gwiazda wieczoru : Test wielkokalibrowych nabojów kal .50 (12,7x99 mm BMG). Tego typu amunicji używają np. M82 Barrett czy Browning M2HB. Kanał chwilowy jest tak ogromny że rozerwał blok żelatyny na strzępy! Bez żartów, takie pociski bez trudu potrafią oberwać rękę, nogę czy też dosłownie wypatroszyć człowieka przy trafieniu w tors:
Teraz niech każdy użyje wyobraźni i w miejsce bloku żelu, postawi ludzkie ciało... Robi wrażenie, prawda? Właśnie dlatego pociski wszelkiego rodzaju są dużo bardziej niebezpieczne chociażby od noży. Mam nadzieję że ten artykuł przyczynił się do poszerzenia waszej wiedzy na temat obrażeń, zadawanych przez broń palną.
__________________

"Adolf Hitler, Włodzimierz Lenin i Józef Stalin mogą być dumni: w wyniku wymordowania i wysłania na emigrację większości świadomych Polaków, miejsce zadziornego, odważnego, samodzielnego - czasem nawet: warcholskiego - Polaka zajął Sovietskij Cziełowiek; potulne bydlę, gotowe żreć optymalną mieszankę sypaną mu do żłobu przez NICH, przez jego właścicieli.

I tylko czasem ryczące i wierzgające, gdy mieszanki za mało. "- Janusz Korwin-Mikke

Ostatnio edytowane przez Storm : 21-12-2008 - 22:59 Powód: Poprawki w pisowni. :)
Odpowiedź z Cytatem
  #1.5
Kontekstowy

Avatar Pani Kontekstowa
 
Avatar
Skąd: HCFOR
Wiek: 28
Postów: 760
Testy z Żelem Balistycznym

loading...
 
  #2 (permalink)  
stare 25-12-2008, 18:21
Avatar hbk06.qbas
Podglądacz
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Skąd: Mrozy/Warszawa
Reputacja: 10
hbk06.qbas is on a distinguished road
Postów: 21
hbk06.qbas is on a distinguished road
Domyślnie

dobre to :-) szczególnie odwzorowywanie jak pocisk może wbić sie w ciało...
Odpowiedź z Cytatem
  #3 (permalink)  
stare 28-04-2009, 23:40
Podglądacz
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Reputacja: 10
qwertyjanusz is on a distinguished road
Postów: 29
qwertyjanusz is on a distinguished road
Domyślnie

"Pocisk .45ACP (strzela nim. Np. Colt M1911A1, M1 Thompson) po wejściu w blok żelu balistycznego. Kanał przelotowy oznaczony na czerwono"
Pierwszy obrazek
Jest tam metrówka, czy ta jednostka to cm????? Bo trochę nie chce mi się wierzyć że pocisk wchodzi TYLKO na 20-21cm??
Odpowiedź z Cytatem
  #4 (permalink)  
stare 28-04-2009, 23:50
Avatar worwi
Stały Czytelnik
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Częstochowa
Reputacja: 84
worwi will become famous soon enough
Postów: 215
worwi will become famous soon enough
Domyślnie

Cytat:
Napisał qwertyjanusz Zobacz post
"Pocisk .45ACP (strzela nim. Np. Colt M1911A1, M1 Thompson) po wejściu w blok żelu balistycznego. Kanał przelotowy oznaczony na czerwono"
Pierwszy obrazek
Jest tam metrówka, czy ta jednostka to cm????? Bo trochę nie chce mi się wierzyć że pocisk wchodzi TYLKO na 20-21cm??
To są cale.


U góry są cale, na dole centymetry... jak w większosci "miarek"....
__________________
"Subiektywne opinie mają średnie zastosowanie praktyczne" - W tym problem, że nie pamiętam kto to powiedział...
Odpowiedź z Cytatem
  #5 (permalink)  
stare 30-04-2009, 17:05
Podglądacz
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Reputacja: 10
qwertyjanusz is on a distinguished road
Postów: 29
qwertyjanusz is on a distinguished road
Domyślnie

Dzięki, a swoją drogą to szkoda że nie ma testu ak 47 vs m16.
Odpowiedź z Cytatem
  #6 (permalink)  
stare 30-04-2009, 17:26
Avatar hauptmann
Stały Czytelnik
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: centralna Polska
Reputacja: 273
hauptmann is a jewel in the roughhauptmann is a jewel in the roughhauptmann is a jewel in the rough
Postów: 164
hauptmann is a jewel in the roughhauptmann is a jewel in the roughhauptmann is a jewel in the rough
Domyślnie

Cytat:
Napisał qwertyjanusz Zobacz post
Dzięki, a swoją drogą to szkoda że nie ma testu ak 47 vs m16.
Może to nie zdjęcia z żelatyny balistycznej, ale wykresy penetracji i zachowania się nabojów w tkankach.
M-16A1:
AK-47/AKM:

__________________
Nie stawaj pomiędzy Nazgulem a jego łupem...
Odpowiedź z Cytatem
  #7 (permalink)  
stare 30-04-2009, 19:53
Podglądacz
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Reputacja: 10
qwertyjanusz is on a distinguished road
Postów: 29
qwertyjanusz is on a distinguished road
Domyślnie

Zastanawia mnie zdjęcie z porównaniem głębokości penetracji różnych pocisków. Zwróćcie uwagę na pierwszy i ostatni pocisk. Energia praktycznie identyczna, głębokość penetracji również, lecz różna średnica 9mm i 11,43mm. Jak to możliwe żeby pocisk posiadający większą średnicę powodował większe obrażenia i wbijał się nieco głębiej niż pocisk o mniejszej średnicy i takiej samej energii???
Odpowiedź z Cytatem
  #8 (permalink)  
stare 02-05-2009, 02:10
Avatar Storm
Senior Member
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Skąd: Tarnów
Reputacja: 21831
Storm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond repute
Postów: 3,597
Storm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond repute
Domyślnie

Cytat:
Napisał qwertyjanusz Zobacz post
Zastanawia mnie zdjęcie z porównaniem głębokości penetracji różnych pocisków. Zwróćcie uwagę na pierwszy i ostatni pocisk. Energia praktycznie identyczna, głębokość penetracji również, lecz różna średnica 9mm i 11,43mm. Jak to możliwe żeby pocisk posiadający większą średnicę powodował większe obrażenia i wbijał się nieco głębiej niż pocisk o mniejszej średnicy i takiej samej energii???
Energia dla amunicji 9x19 Luger i .45 ACP jest bardzo podobna, ale ale! Energia kinetyczna to nie wszystko! Prędkość pocisku, jego średnica i masa (lżejsze pociski szybciej wytracają swoją energię po trafieniu w cel) są również niezwykle ważne. Nie zapominajmy o sile obalającej (która to tak naprawdę decyduje o skuteczności pocisku, a nie jakieś tam suche liczby), wyrażanej (nieco już podstarzałym, ale nadal wiarygodnym) współczynnikiem TKO. Jest to iloczyn średnicy pocisku w calach, jego masy w granach i prędkości wylotowej w stopach. Wynik takiego działania dzielimy jeszcze przez 7000 i otrzymujemy gotowy TKO.

Podam tutaj współczynniki TKO najpopularniejszych typów amunicji + parę egzotyków, dla porównania:

Pistoletowe i rewolwerowe:

- 9x19 mm Luger - 6,7
- .45 ACP - 11,85 (czyli teoretycznie o 80 % więcej!)
- .44 Magnum - 21,0

Pośrednie i karabinowe:

- 7,62x39 (nabój Kałasza) - 14,0
- .308 Winchester - 18,9
- .300 Winchester Magnum - 24,0
- .30-06 (nabój M1 Garanda) - 19,0-20,4 (zależnie od masy pocisku)
- 7,62x54R (nabój Mosina-Naganta) - 18,5
- .600 NE - 150,0
- .700 NE - 202,0

Amunicja kulowa do strzelb:

- kal. 12 - 52,0
- kal. 12/72 - 74,0
__________________

"Adolf Hitler, Włodzimierz Lenin i Józef Stalin mogą być dumni: w wyniku wymordowania i wysłania na emigrację większości świadomych Polaków, miejsce zadziornego, odważnego, samodzielnego - czasem nawet: warcholskiego - Polaka zajął Sovietskij Cziełowiek; potulne bydlę, gotowe żreć optymalną mieszankę sypaną mu do żłobu przez NICH, przez jego właścicieli.

I tylko czasem ryczące i wierzgające, gdy mieszanki za mało. "- Janusz Korwin-Mikke
Odpowiedź z Cytatem
  #9 (permalink)  
stare 02-05-2009, 11:52
Podglądacz
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Reputacja: 10
qwertyjanusz is on a distinguished road
Postów: 29
qwertyjanusz is on a distinguished road
Domyślnie

Całkiem realistyczne te wartości. Dla amunicji magnum da sie policzyć??
Odpowiedź z Cytatem
  #10 (permalink)  
stare 02-05-2009, 13:24
Avatar Storm
Senior Member
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Skąd: Tarnów
Reputacja: 21831
Storm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond repute
Postów: 3,597
Storm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond reputeStorm has a reputation beyond repute
Domyślnie

Cytat:
Napisał qwertyjanusz Zobacz post
Całkiem realistyczne te wartości. Dla amunicji magnum da sie policzyć??
No jasne. Dwa naboje z rodzinki magnum zamieściłem powyżej. Wszystko czego nam trzeba, to masa pocisku, prędkość i jego średnica. Ale zapomniałem dodać że jest haczyk - TKO jest wiarygodny tylko dla amunicji z pociskami pełno płaszczowymi (FMJ). Różnego typu pociski półpłaszczowe i inne ekspansywne wynalazki sprawiają, że TKO dla takiej amunicji nie da się policzyć, bo zawsze wyjdzie sporo niższy niż w rzeczywistości.
__________________

"Adolf Hitler, Włodzimierz Lenin i Józef Stalin mogą być dumni: w wyniku wymordowania i wysłania na emigrację większości świadomych Polaków, miejsce zadziornego, odważnego, samodzielnego - czasem nawet: warcholskiego - Polaka zajął Sovietskij Cziełowiek; potulne bydlę, gotowe żreć optymalną mieszankę sypaną mu do żłobu przez NICH, przez jego właścicieli.

I tylko czasem ryczące i wierzgające, gdy mieszanki za mało. "- Janusz Korwin-Mikke
Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
broń, była, ciała, człowieka, dobry, dosłownie, filmik, jego, jest, lubi, metal, miały, nogę, ogromny, prawda, przez, przy, również, różnych, skóra, skóry, skutki, swoją, video, zmiany


Użytkownicy aktualnie czytający ten temat: 1 (0 użytkownik(ów) i 1 gości)
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane Wyszukiwanie
Wygląd

Zasady Postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest włączony
Emotikonywłączony
[IMG] kod jest włączony
HTML kod jest włączony
Trackbacks are włączony
Pingbacks are włączony
Refbacks are włączony

Skocz do Forum


Bestiarium