- - FOTO
Mięsak kaposiego
(
https://hcfor.pl/choroby-mutacje-genetyczne-anomalie/19634-mi-sak-kaposiego.html)
Mięsak kaposiego
Mięsak Kaposiego (łac. sarcoma Kaposi) jest to nowotwór związany z zakażeniem wirusem opryszczki (ludzki typ wirusa opryszczki 8 – HHV-8).
Cytat:
Wyróżniamy cztery, bardzo różniące się klinicznie i epidemiologicznie postaci choroby:
Klasyczna (przewlekła, europejska) postać mięsaka Kaposiego – została opisana w 1872 roku przez węgierskiego dermatologa, Moritza Kaposiego. Spotykana jest głównie u starszych mężczyzn w Europie Wschodniej i w obszarze basenu Morza Śródziemnego. Zwiększona częstość występowania tej postaci choroby cechuje Żydów Aszkenazyjskich. Klasyczna postać mięsaka Kaposiego nie ma związku z zakażeniem HIV i w USA występuje bardzo rzadko. Klinicznie charakteryzuje się występowaniem licznych drobnych guzków, czerwonawej lub fioletowej barwy, na skórze odsiebnych części kończyn, o tendencji do rozprzestrzeniania się i powiększania. W przebiegu choroby występują okresy remisji i nawrotów, a zmiany skórne mają dziwaczny, "wędrujący" przebieg.
Afrykańska (endemiczna) postać mięsaka Kaposiego – jest charakterystyczna dla dzieci z plemienia Bantu w Afryce południowej. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest miejscowa lub uogólniona limfadenopatia i wyjątkowo agresywny przebieg. Zmiany skórne nie są nasilone, występuje czasem zajęcie trzewi.
Postać mięsaka Kaposiego związana z przeszczepieniem – występuje u biorców z silną immunosupresją w kilka miesięcy lub lat po transplantacji narządów litych. Zmiany ograniczone są do skóry lub mają charakter rozsianych przerzutów. Niekiedy zachodzi regresja zmian skórnych po zmniejszeniu dawki leków immunosupresyjnych. Zajęcie trzewi w tej postaci mięsaka Kaposiego rokuje źle.
Postać mięsaka Kaposiego związana z AIDS – bardziej agresywna forma nowotworu. W latach 90 występowała u 10-15% homoseksualnych mężczyzn (USA); obecnie w tej podgrupie wynosi około 2% i jest to częstość podobna do innych grup chorych na AIDS. Wyższa częstość wiązała się prawdopodobnie z nadkażeniami innymi wirusami[2][3]; potwierdzałby to fakt, że nieaktywni seksualnie homoseksualiści mieli niższe ryzyko mięsaka Kaposiego od aktywnych seksualnie osób. Zmiany nie mają charakterystycznej lokalizacji: mięsak wcześnie rozwija się w narządach wewnętrznych (nerki, płuca, błonie śluzowej przewodu pokarmowego), węzłach chłonnych. Uważa się, że zmiany skórne na koniuszku nosa są patognomoniczne dla tego typu choroby. Choroba może pojawić się u osób na każdym z etapów rozwoju zakażenia HIV, także (w bardzo rzadkich przypadkach) leczonych HAART. Mięsak zwykle ustępuje po rozpoczęciu terapii antyretrowirusowej.
|
Kod:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mięsak_Kaposiego
Mięsak Kaposiego z nadkażeniem drożdżakowym w jamie ustnej chorego na AIDS:
http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._072_lores.jpg
Grudkowe zmiany w mięsaku Kaposiego
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...;s_Sarcoma.jpg
http://s.fothost.pl/upload/11/20/ebdf8710.jpg
http://s.fothost.pl/upload/11/20/10ac9cd4.jpg
http://s.fothost.pl/upload/11/20/5c0a7769.jpg
http://s.fothost.pl/upload/11/20/7ed43fd9.jpg
|
Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:46. |
|
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Spolszczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
Bestiarium