Katastrofy, egzekucje, mutacje, śmiertelne wypadki, perwersje - forum bez tabu - HcFor
Zarejestruj się FAQ Lista użytkowników Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz Wszystkie Fora jako Przeczytane
Witamy na HCFOR.pl - Forum bez tabu!!!
Zapraszamy do rejestracji, która umożliwi korzystanie z wszystkich funkcji naszego forum.
Zapomniałem hasła
Wróć   Katastrofy, egzekucje, mutacje, śmiertelne wypadki, perwersje - forum bez tabu - HcFor > Light Corner > Ciekawe Artykuły i Materiały Video

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat Wygląd
  #1  
stare 16-02-2009, 16:44
Avatar maja
maja maja jest nieaktywny
Zniewolona...
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: Narnia
Reputacja: 37211
maja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond repute
Postów: 10,910
maja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond repute
Domyślnie Zmiany po śmierci

Zmiany zachodzące po śmierci
To pytanie często jest zadawane medykowi sądowemu przy różnych okazjach. Ustalenie czasu śmierci nie jest czynnością która opiera się na wróżeniu z fusów czy lotu ptaków, lecz bazuje na wieloletnich, jeżeli nie wielowiekowych, obserwacjach zmian jakie zachodzą w ciele człowieka po śmierci.

Podstawowymi zmianami są:

* plamy opadowe (livores mortis)
* stężenie pośmiertne (rigor mortis)
* oziębienie pośmiertne (frigor mortis)
* wysychanie pośmiertne
* zmiany pośmiertne związane z rozkładem zwłok
o autoliza
o gnicie
* przeobrażenie zwłok
o strupieszczenie (mumificatio)
o przeobrażenie tłuszczowo-woskowe (saponificatio)
o przemiana w torfowiskach
* zeszkieletowanie

Chociaż wszytkie powyższe zmiany pomagają ustalić czas w jakim doszło do zgonu, to należy pamiętać iż są one jedynie wskazówką a nie bezwględną wytyczną i to ich intepretacja jest największą sztuką. Nie wystarcza wiedza kiedy powstaja lub zanikają poszczególne z nich, gdyż jest to zmienne, ale konieczna jet poznanie mechanizmów jakie są odpowiedzialne za ich pojawienie się - dopiero wtedy możemy przystąpić do określania czasu śmierci.

Plamy opadowe

Plamy opadowe powstają w momencie gdy ustaje krążęnie, a krew pod wpływem siły grawitacji przemieszcza się do naczyń żylnych i włosowatych w najniżej położonych częściach ciała. Typowe plamy mają zabarwienie fioletowo-sinawe, aczkolwiek opis jest wysoce subiektywny i zależy od tego jak biegły postrzega kolory. Charakterystyczny jest fakt, iż w miejscach gdzie zwłoki przyległy bezpośrednio do podłoża (w pozycji na wznak są to np. pośladki, okolica łopatek, okolica potyliczna) a także w miejscach gdzie ściśle przylegała odzież (np. biustonosz) występuje brak plam pośmiertnych, jest spowodowane tym iż zostają uciśnięte naczynia krwionośne co uniemożliwia gromadzenie się w nich krwi.

Ponieważ proces przemieszczania się krwi jest powolny pierwsze zwiastuny plam opadowych możemy zaobserwować po około 30 minutach, przede wszystkim na kraku i na małżowinach usznych. W przypadku powolnego zamierania krążenia plamy opadowe mogą już pojawić się wcześniej. Porces przebiega dalej stopniowo i po około 2-4 godzinach plamy są w pełni wykształcone. Jeżeli jednak zmienimy pozycję zwłok to krew ponownie zacznie się przemieszczać do okolic najniżej położonych - proces ten nazywa się wędrówką plam, aczkolwiek nowe plamy będą nieco bledsze. W praktyce to czy plamy się już utrwaliły bada się po przez silny ucisk na okolice w której obserwujemy plamy, jeżeli plamy mają jeszcze zdolność przemieszczania się to dochodzi do zblednięcia w miejscu ucisku.

Po około 10-12 godzinach przy zmianie pozycji zwłok plamy nie przemieszczają się, stają się utrwalone. Jest to wynikiem porcesu hemolizy i zwiększonej przepuszczalności ściany naczyniowej co powoduje przesiąkanie krwi do okolicznych tkanek. Pod uciskiem palca plamy nie ustępują. Należy mieć swiadomość, iż ta faza jest w znaczym stopniu zależy od szybkości rozkładu zwłok i utrwalenie może nastąpić wcześniej lub później (nawet do kilkudziesięciu godzin) w zależności od warunków zewnętrznych. Utrwalenie się plam pośmiertnych, przy założeniu że nikt nie przemieszczał zwłok, pozwala w dokładny sposób określić pozycję w czasie zgony i tak np. w powieszeniu dochodzi do nagromadzenia się krwi w dytalnych częściach kończyn górnych i dolnych w postaci tzw. rękawiczek i skarpetek.

Czasem, gdy ciśnienie w drobnych naczyniach w których gromadzi się krew, jest stosunkowo wysokie lub też te naczynia są niepełnowartościowe może dojść do ich pęknięcia i wynaczynienia się krwi - powstają wtedy drobne wybroczynki krwawe tzw. plamki Tardieu).

Niejednokrotnie pojawia się problem czy obserwowana zmiana jest częścią plam pośmiertnych czy też podbiegnięciem krwawym. Można to zweryfikować po przez nacięcie tej okolicy. W przypadku plam pośmiertnych krew będzie widoczna jedynie w obrębie naczyń, natomiast w przypadku podbiegnięcia krwego zobserwujemy rozległy wylew krwawy.

Kolejną istotną cechą plam jest ich kolor, o ile typowo są to odcienie fioletowo-sino-czerwone, to zdarzają sie przypadki w których już na podstawie ich zabarwienia można wysnuwać wstępne wnioski. Różowawe lub żywoczerwone plamy wskazują na zatrucie tlenkiem węgla, aczkolwiek mogą również powstawać gdy zwłoki przebywały w niskiej temperaturze lub czasem gdy doszło do zatrucia cjankami. Kolor czkoladowobrunatny jest spotykany w zatruciach związkami silnie utleniającymi (np. azotany, azotyny).

Stężenie pośmiertne

W pierwszym momencie po śmierci zwiotczeniu ulegają wszystkie mięśnie, zarówno gładkie jak prążkowane. Dopiero po pewnym czasie dochodzi do ich stopniowego skrócenia, usztywnienia co nazywamy stężeniem pośmiertnym. Jest to wynikiem zmian biochemicznych jakie zachodzą w mięśniach po śmierci.

Głównym czynnikem odpowiedzialnym za to zjawisko jest ATP, za życia jest to najważniejsze źródło energi niezbędne aby mięśnie mogły się kurczyć i rozkurczać. Po śmierci dochodzi do jego dalszego zużycia ale nie jest już produkowany dlatego mięśnie pozostają w skurczu aż do momentu gdy zmiany gnilne nie doprowadzą do ponownego rozluźnienia mięśni.

Po około 1-3 godzinach po śmierci stężeniem pośmiertnym zostają objęte mięśnie mimiczne twarzy oraz dorbne mięśnie palców i rąk. W pozostałych partiach mięśni stężenie rozwija się w ciągu 6-12 godzin i do tego czasu po przełamaniu (siłowym zgięciu kończyny w której wytowrzyło sie już stężenie pośmiertne) ponownie się rozwija aczkolwiek nie jest już tak wyraźne.

Chrakterystyczne ułożnie zwłok (lekkie zgięcie w stawach łokciowych i kolanowych oraz zaciśnięcie palców rąk) jest wyrazem przewagi mięśni zginaczy nad prostownikami.

Stężenie pośmiertne ustępuje wraz z rozwijącymi się porcesami gnilnymi i ma to miejsce zywkle w około 48-72 godzin po śmierci.

Niestety zarówno powstawanie jak i zanikanie stężenia pośmiertnego w znacznym stopniu zależy od warunków zewnętrznym, w tym najbardziej od temperatury i może się wachać w szerokich granicach.

Oziębienie pośmiertne

Po śmierci następuje stopniowe wychołodzenie całego ciała, przebiego ono oczywiście na odsłoniętych częściach ciała, jak ręce , twarz gdzie już po 1-2 godzin można wyczuć wyraźnie ochłodzienie. Sam pomira temperatury dokonowany jest zwykle w odbytnicy i oczywiście jest to metoda obarczona dużym błedem. Genrelnie można powiedzieć, iż w pierwszych kilku godzinach po śmierci temperatura w odybtnicy spada około 1C na godzinę.

Przed pomiarem należy rozważyć czy nie mamy doczynienia z ze zdarzeniem na tle seksualnym, gdyż w takim przypadku konieczne jest pobranie wymazów z odbytu przed jakimikoliwek innymi czynnościami w tej okolicy.

Wysychanie

W sprzyjających warunkach, w skutek parowania, dochodzi do wysychania niektórych części ciała.

Najszybciej wysycha rogówka, która przy niezamkniętych powiekach mętnieje już po 2-4 godzinach .Spojówki wysychając przebarwiają się żółtobrunatnawo. Podanatne na wysychanie są też czerwień wargowa (przybiera brunatne zabarwienie), skrzydełka nosa i opuszki palców (stają się jakby cieńsze i sniobrunatnawe)

Miejsca w których doszło do otarcia naskórka lub jego maceracji szybciej i wyraźniej wysychają, sprawiając że nawet drobne urazy stają się wyraźnie widoczne.

Autoliza

Autoliza jest to proces ropzadu komórek i narządów wewnętrznych spowodowany przez enzymy wewnątrzkomórkowe. Szybkość zachodzenia procesu w dużym stopniu zależy od temperatury. Najszybciej autolizie, bo już kilka minut po zgonie ulegają komórki mózgu, poźniej wątroby, nerk itd.

Po około 2-3 godzinach od śmierci można już wykazać hemilizę krwi, a po upływie 24-48 godzin jest już niemożliwe oznacznie grupy krwi metodami bezpośrednimi. Jednocześnie zwiększa się przepuszczalność naczyń, wskutek czego barwnik krwi przenika przez nie i powoduje brudnobrunatnawe zabarwienie błony wewnętrznej naczyć tętniczych - imbibicja barwnikiem krwi.

Zimany autolityczne szczególnie wyraźnie manifestują się w narządach baogatych w enzymy - trzustka, żołądek, jelita. Najpóźniej autolizie ulegają mięśień sercowy i macicy, gruczoł krokowy, tarczyca, węzły chłone, ścięgna, chrząstki kości.

Gnicie

Gnicie, w odróżnieniu od autolizy, są to procesy spowodowane działalnością bakteri gnilnych, które za życia bytują w przewodzie pokarmowym, na skórze i w odrgach oddechowych. O prędkości zahcodzenia tego procesu decyduje przedewszystkim temperatura i wilgotność. Przedstawione poniżej wartości czasowe należy odnosić do typowych warunków klimatu umiarkowanego.

Gnicie cechuję się dużą zmiennością i ciężko wyodrębnić powtarzające się elementy. Do takich można zaliczyć zielonkawe zabarwienie w okolicy prawego dołu biodrowego, które pojawia się około 12-36 godzin po śmierci i następnie zabarwienie obejmuje całą skórę brzucha i resztę ciała.

W momencie przedostania się bakteri do układu krwionośnego następuje jego znaczne przyspieszenie, w tym czasie na skórze ujawnia się siatka naczyń żylnych w postaci pasm przeważnie barwy brudnobrunatnawej - tzw. smugi dyfuzyjne.

Kolejnym etapem jest tworzenie się w dużych ilościach gazów gnilnych - około 60-72 godziny , powoduje to rozdęciem zwłok.

Strupieszczenie

Ten rodzaj przeobrażenia zwłok powstaje gdy ciało przebywa w środowisku suchym i przewiewnym przy stosunkowo wysokiej temperaturze. Skóra staje się twarda, skórzasta, koloru od jasnobrązowego do czarnego. Zwoki sa lekkie i kruche, ale procesy gnilno-fermentacyjne nie postepują. Czas potrzebny do strupieszczenia jest bardzo różny. Pęciętnie proces ten wymaga kilku tygodni w sprzyjających warunkach.

Przeobrażenie tłuszczowo-woskowe

Do tej przemiany dochodzi w środowisku wilgotnym, przy małym dostępie tlenu i na ogół niskiej temperaturze - głęboka woda, wilgotne piwnice itp. Warunkiem jest iż osoba powinna być dobrze odżywiona z dobrze rozwiniętą tkanką tłuszczową. Tłuszczo-wosk manifestuje się jako białoszarawe plastyczne masy, które na powierzchni ciała łatwo wysychają i staja się kruche, co nadaje zwłokom wygląd jakby pokropionych gipsem lub wapniem.

Proces przemiany tłuszczowo-woskowej można zobserwowoać po upływie 2-3 miesięcy. Do pełnej przemiany dochodzi zazwyczaj po kilku latach przebywania zwłok w odpowiednim środowisku.źródło-Medycyna sądowa
__________________

- Równyś duchowi, coś go pojąć zdolny, nie mnie!
- Więc kimże w końcu jesteś?
- Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wciąż czyni dobro.

---------------------
Argumentów nie należy liczyć, lecz ważyć.
Zanim zaczniesz pisać ,przeczytaj:
Regulamin
Poradnik,jak dodać zdjęcia/filmy/linki
Kosz-To ,czego widzieć nie chcemy
Ważne!
Ta lektura ,pomoże Tobie uniknąć przykrych niespodzianek-Warto się z nią zapoznać.


Klip reklamowy HCfor.pl
HCfor.pl na Facebook
Odpowiedź z Cytatem
  #1.5
Kontekstowy

Avatar Pani Kontekstowa
 
Avatar
Skąd: HCFOR
Wiek: 28
Postów: 760
Zmiany po śmierci

loading...
 
  #2  
stare 06-01-2010, 20:21
Avatar maja
maja maja jest nieaktywny
Zniewolona...
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: Narnia
Reputacja: 37211
maja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond repute
Postów: 10,910
maja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond reputemaja has a reputation beyond repute
Domyślnie

Gnicie jako przykład późnych zmian pośmiertnych


Art.:

Kod:
http://www.kryminalistyka.fr.pl/praktyka_gnicie_02.php
__________________

- Równyś duchowi, coś go pojąć zdolny, nie mnie!
- Więc kimże w końcu jesteś?
- Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wciąż czyni dobro.

---------------------
Argumentów nie należy liczyć, lecz ważyć.
Zanim zaczniesz pisać ,przeczytaj:
Regulamin
Poradnik,jak dodać zdjęcia/filmy/linki
Kosz-To ,czego widzieć nie chcemy
Ważne!
Ta lektura ,pomoże Tobie uniknąć przykrych niespodzianek-Warto się z nią zapoznać.


Klip reklamowy HCfor.pl
HCfor.pl na Facebook
Odpowiedź z Cytatem
  #3  
stare 06-01-2010, 21:48
Avatar immortality
immortality immortality jest nieaktywny
Senior Member
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Skąd: Jelenia Góra
Reputacja: 1865
immortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant future
Postów: 682
immortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant futureimmortality has a brilliant future
Domyślnie

A ja kiedyś czytałem dość ciekawy artykuł o "wampirach", tylko że to było kilka lat temu i nie pamiętam go dokładnie, ale ileś tam lat temu gdzie ludzie wierzyli w te bajki to jeszcze dodatkowo sami się nakręcali na to patrząc na trupy tych "wampirów" i właśnie tam były opisane te zmiany pośmiertne, pamiętam że skóra robiła się taka w bąble co świadczyło o "wampirości", (wiadomo ludność w tamtych czasach nie była zbyt rozwinięta to wierzyła) kolejną rzeczą jaką pamiętam to rosnące paznokcie i wyostrzające się kły. Paznokcie wiadomo rosną i robią się szpiczaste, w sumie nie wiem jak do końca jest z kłami, ale wszystko tam było ładnie opisane od czego to się bierze czyli naturalne rzeczy jakie się dzieją z ciałem po śmierci i było napisane jak to ludzie odbierali. Może ktoś czytał to kiedyś to rozwinie, dałem tylko taką małą informacje która może zaciekawić do dalszego szukania.
__________________
Odpowiedź z Cytatem
  #4  
stare 09-02-2010, 20:41
Avatar flykiller
flykiller flykiller jest nieaktywny
Senior Member
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Skąd: Poznań
Reputacja: 707
flykiller is a splendid one to beholdflykiller is a splendid one to beholdflykiller is a splendid one to beholdflykiller is a splendid one to beholdflykiller is a splendid one to beholdflykiller is a splendid one to beholdflykiller is a splendid one to behold
Postów: 354
flykiller is a splendid one to beholdflykiller is a splendid one to beholdflykiller is a splendid one to beholdflykiller is a splendid one to beholdflykiller is a splendid one to beholdflykiller is a splendid one to beholdflykiller is a splendid one to behold
Wyślij wiadomośc poprzez ICQ do flykiller
Domyślnie

Cytat:
Napisał immortality Zobacz post
A ja kiedyś czytałem dość ciekawy artykuł o "wampirach", tylko że to było kilka lat temu i nie pamiętam go dokładnie, ale ileś tam lat temu gdzie ludzie wierzyli w te bajki to jeszcze dodatkowo sami się nakręcali na to patrząc na trupy tych "wampirów" i właśnie tam były opisane te zmiany pośmiertne, pamiętam że skóra robiła się taka w bąble co świadczyło o "wampirości", (wiadomo ludność w tamtych czasach nie była zbyt rozwinięta to wierzyła) kolejną rzeczą jaką pamiętam to rosnące paznokcie i wyostrzające się kły. Paznokcie wiadomo rosną i robią się szpiczaste, w sumie nie wiem jak do końca jest z kłami, ale wszystko tam było ładnie opisane od czego to się bierze czyli naturalne rzeczy jakie się dzieją z ciałem po śmierci i było napisane jak to ludzie odbierali. Może ktoś czytał to kiedyś to rozwinie, dałem tylko taką małą informacje która może zaciekawić do dalszego szukania.
Hemofilia i hemofilicy. Kiedyś była mniejsza zmiennosć genetyczna, ludzie się mieszali z krewnymi, i była większa częstotliwość zachorowań na choroby genetyczne.

My się tego uczyliśmy na PO. Przy plamach opadowych padałem (a moje pismo stawało sie niemalże nierozczytywalne) - ta kreeeewwwww... (scared)
(Ciekawe czemu moja własna mi smakuje)
Odpowiedź z Cytatem
  #5  
stare 08-08-2011, 20:59
hds.147 hds.147 jest nieaktywny
Senior Member
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Reputacja: 798
hds.147 is a splendid one to beholdhds.147 is a splendid one to beholdhds.147 is a splendid one to beholdhds.147 is a splendid one to beholdhds.147 is a splendid one to beholdhds.147 is a splendid one to beholdhds.147 is a splendid one to behold
Postów: 415
hds.147 is a splendid one to beholdhds.147 is a splendid one to beholdhds.147 is a splendid one to beholdhds.147 is a splendid one to beholdhds.147 is a splendid one to beholdhds.147 is a splendid one to beholdhds.147 is a splendid one to behold
Domyślnie Co dzieje się z twoim ciałem po śmierci

Z prochu powstałeś... w co się zamienisz?

Już po kilku godzinach od śmierci ludzkie ciało zmienia się nieodwracalnie. Oczy stają się mętne, usta sinieją, plecy przybierają bordową barwę, a pierwsze muchy szykują się do składania jajeczek.
Z każdą godziną nasze ciało będzie się przekształcać - komórki zaczną się rozkładać i gnić, larwy owadów będą zjadać stopniowo ciało, a jeśli ktoś znajdzie je później niż po kilku dniach, nie będzie w stanie precyzyjnie określić momentu zgonu.
Jednak, czy każde zwłoki rozkładają się w ten sam sposób? Jak sprawdzić, kiedy ktoś umarł?

Pierwsze kilka godzin...

Najpierw blednie skóra. Wynika to z ustania akcji serca i zatrzymania krążenia. Na skutek przepływu krwi, pod naporem siły ciężkości do najniżej położonych obszarów ciała, powstają plamy opadowe.
Wiśniowe przebarwienia podskórne pojawiają się już po kilkudziesięciu minutach. Jeśli zwłoki leżą na plecach na płaskiej powierzchni - plamy opadowe będą widoczne najpierw na karku i uszach, potem na plecach, a na koniec obejmą cały dolny obszar ciała. Jeśli będą leżały na brzuchu, plamy opadowe zbiorą się w tej części. W sytuacji, gdy ciało wisi - krew zbierze się w dolnych częściach kończyn. Przez osiem godzin od zatrzymania pracy serca przebarwienia mogą się przemieścić. W tym też okresie bledną pod każdym najmniejszym naciskiem i pojawiają się znowu po jego zwolnieniu. Ostateczne utrwalenie następuje po 12 godzinach.
Wysychanie pośmiertne w pierwszej fazie objawia się zmętnieniem rogówki oka. Później wysychają spojówki i czerwień wargowa, przyjmując barwę sino-brunatną.

Wczesne zmiany pośmiertne

Stężenie pośmiertne to nic innego jak zesztywnienie i skrócenie mięśni. Nie następuje jednak natychmiast po śmierci - wtedy bowiem całe ciało ulega zwiotczeniu.
Stężenie najwcześniej obejmuje palce rąk i stóp, bo już po około 2-3 godzinach. Gdy minie 6 do 8 godzin, zajmie wszystkie mięśnie. Zesztywnienie jest odwracalne i ustępuje stopniowo po kilku dobach od momentu zgonu.
Wyjątkiem od takiego procesu jest sporadycznie występujące stężenie kataleptyczne, które następuje tuż po śmierci. Jeśli osoba doświadczyła gwałtownego lub ciężkiego wysiłku fizycznego, miała drgawki lub podwyższoną temperaturę, w chwili śmierci jej ciało może momentalnie zastygnąć. Znane są przypadki, kiedy przestępca zmarł w pozycji klęczącej z podniesioną ręką, trzymającą narzędzie zbrodni.

Późne zmiany pośmiertne

Komórki i narządy wewnętrzne rozpadają się na skutek działania enzymów. Pierwsze autolizie ulegają komórki mózgu, dalej krew, a ostatnie jest serce. Następnie działalność rozpoczynają bakterie, które za życia bytują w przewodzie pokarmowym, na skórze i w drogach oddechowych. One odpowiadają za etap gnicia. Objawy widać najszybciej w podbrzuszu, w postaci zielonkawo-brunatnego zabarwienia.
Do strupieszenia, czyli swoistej mumifikacji dojdzie, gdy ciało przebywa w środowisku suchym, przewiewnym, przy wysokiej temperaturze. W takich warunkach nie nastąpią procesy gnijno-fermentacyjne. Skóra ciała stanie się twarda i zmieni kolor na brązowy, bądź czarny.
Jeśli ciało będzie leżało w środowisku wilgotnym, przy braku dostępu do tlenu i w niskiej temperaturze, ulegnie przeobrażeniu tłuszczowo-woskowemu. Warunkiem jest, by osoba posiadała "zapasy" tłuszczu - to w nich dochodzi do odpowiednich reakcji. Jeśli substancja wydostanie się na zewnątrz ciała, zamieni się w kruchą biało-szarą masę, przypominającą wyglądem gips lub wapno.

Larwy, muchy i chrabąszcze...

Substancje, powstające podczas rozkładu ciała, przyciągają liczne owady. Muchówki z rodziny plujkowatych składają jaja w ciele ofiary. Nie jest to przyjemny widok, gdyż żerowanie zaczynają często w miejscu gałek ocznych i w okolicach intymnych.
W polskich warunkach klimatycznych przy sprzyjającej pogodzie już 2-3 godziny po zgonie pojawią się pierwsze insekty. Ich obecność na zwłokach trwa do sześciu miesięcy od wylęgnięcia. Dzięki nim entomolodzy mogą ocenić czas zgonu.
Wszystko dlatego, że mają określony, powtarzalny cykl biologicznego rozwoju. Jeśli na ciele znajdzie się przedstawicieli określonej fazy życia, będzie można określić, kiedy zaczęły pasożytować. Metoda ta sprawdza się bardzo dobrze w przedziale do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu dni od czasu zgonu.

Z czasem zostaną same kości...

Ostatnim etapem rozkładu ciała jest zeszkieletowienie, czyli moment, kiedy widoczny jest pełen szkielet, bez skóry czy innych tkanek miękkich. Ile czasu musi upłynąć, by z człowieka zostało tak niewiele? Zależy to od całej masy czynników. Zaczynając od wagi zmarłego, tego, w co był ubrany, jaka panowała temperatura i warunki atmosferyczne, po określenie, czy był to teren otwarty, mieszkanie, czy zwłoki zostały zakopane, a może znajdowały się w wodzie. Ustalając czas zgonu należy przeanalizować każdą okoliczność.
Przyjmuje się, że na wolnym powietrzu do utraty tkanek miękkich dochodzi w ciągu dwóch lat, w przypadku pogrzebanych zwłok zajmuje to nawet pięć lat. Zupełne zeszklieletowanie, łącznie z rozpadem chrząstek i więzadeł zajmuje 5-10 lat. Duże nasłonecznienie, działalność owadów i padlinożerców, może znacznie skrócić ten czas.

Ustalanie czasu zgonu

Jak można ustalić dokładny czas śmierci? Zaczynamy od zbadania temperatury znalezionych zwłok, poprzez umieszczenie termometru w... odbycie. Jest to powszechnie stosowana, choć łatwa do podważenia metoda. Jej założenie opiera się na tym, że w chwili śmierci mieliśmy dokładnie 37 stopni.
Jak wiadomo, przeziębienie, duży wysiłek fizyczny, założone ubranie, a także nasłonecznienie czy klimatyzowane pomieszczenie wpływa na ciepłotę organizmu. Przyjmuje się, że w ciągu pierwszej doby może spaść do 24 stopni, a po czterech dobrach przybierze temperaturę otoczenia.

Magiczne 48 godzin

Bardziej wiarygodną metodą - od polegania na zmianach temperatury ciała - jest badanie ilości potasu w ciele szklistym oka. Jego stężenie zwiększa się, wraz z upływem czasu od chwili zgonu.
Najnowocześniejszą metodą jest zaś cytometria przepływowa. By ją przeprowadzić, należy pobrać kwas DNA z tkanek ciała zmarłego, a następnie porównać je z tkankami osób, których czas zgonu jest pewny.
Mimo rozwoju kryminalistyki i medycyny sądowej, ustalenie czasu zgonu, jeśli minęło więcej niż 48 godzin, zazwyczaj jest jedynie orientacyjnie.

Farmy śmierci

W ustalaniu czasu zgonu nieoceniona jest praca tzw. farm śmierci. Są to amerykańskie placówki naukowe, których zadaniem jest badanie sposobów i czasu, w jakim rozkładają się ludzkie zwłoki, przy uwzględnieniu szeregu różnych czynników. Antropolodzy sądowi (fachowcy od badania kości), specjaliści z zakresu entomologii (badania owadów), odontolodzy (badania uzębienia) i inni naukowcy analizują ciała, zbierając informacje przydatne dla medycyny sądowej i organów ścigania.
Pierwsza "farma umarłych" została założona w 1981 roku w Tennessee (USA) przez Williama Bassa. Na ogromnym, ogrodzonym terenie układa się ciała zmarłych, którzy jeszcze przed śmiercią wyrazili zgodę na badania.
Celem placówki jest prowadzenie badań w najbardziej zróżnicowanych warunkach. Stąd zwłoki są grzebane nago i w ubraniu, ukrywane w lasach, pozostawiane na słońcu, zanurzone w wodzie lub powieszone na drzewie. Dodatkowo naukowcy obserwują, jak na zachowanie ciała wpływa działalność mrówek, much, sępów czy dzikich zwierząt.

Źródło:
Kod:
http://nasygnale.pl/gid,13657402,img,13657598,title,Co-dzieje-sie-z-cialem-czlowieka-po-smierci,galeria.html?ticaid=6ccf6
__________________
You should've never gone to Hollywood.....

Ostatnio edytowane przez maja : 09-08-2011 - 05:21 Powód: code
Odpowiedź z Cytatem
  #6  
stare 06-10-2013, 01:38
Thorgal78 Thorgal78 jest nieaktywny
Podglądacz
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Reputacja: 50
Thorgal78 will become famous soon enough
Postów: 25
Thorgal78 will become famous soon enough
Domyślnie

Polecam książkę Simona Becketta ,,Zapisane w kościach"
Odpowiedź z Cytatem
  #7  
stare 23-10-2013, 09:17
Zośka Zośka jest nieaktywny
Podglądacz
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Reputacja: 10
Zośka is on a distinguished road
Postów: 1
Zośka is on a distinguished road
Domyślnie

Dzięki za ten wątek, świetne.
Odpowiedź z Cytatem
  #8  
stare 22-06-2015, 12:01
RottenW RottenW jest nieaktywny
Podglądacz
 
Zarejestrowany: May 2015
Skąd: warsovie
Reputacja: 10
RottenW is on a distinguished road
Postów: 8
RottenW is on a distinguished road
Domyślnie

Polecam książkę Mary Roach- Sztywniak. Jest tam wiele ciekawych informacji na temat tego co może dziać się z ciałem po śmierci.
Odpowiedź z Cytatem
  #9  
stare 31-05-2016, 09:39
Avatar umyslowy_kastrat
umyslowy_kastrat umyslowy_kastrat jest nieaktywny
Stały Czytelnik
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Skąd: Lublin
Reputacja: 179
umyslowy_kastrat has a spectacular aura aboutumyslowy_kastrat has a spectacular aura about
Postów: 137
umyslowy_kastrat has a spectacular aura aboutumyslowy_kastrat has a spectacular aura about
Domyślnie

Postępowanie lekarza rodzinnego wobec chorego na raka w ostatnich dniach jego życia.

__________________
ANTYKOMUNA
Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
barwnik, będą, całego, ciała, człowieka, gdzie, jako, jego, jest, kończyn, narządów, nich, odbyt, praktyka, problem, proces, przez, przy, również, różnych, skóra, takim, wszystkim, zmiany, śmierci


Użytkownicy aktualnie czytający ten temat: 1 (0 użytkownik(ów) i 1 gości)
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane Wyszukiwanie
Wygląd

Zasady Postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest włączony
Emotikonywłączony
[IMG] kod jest włączony
HTML kod jest włączony

Skocz do Forum