Tinku to taniec-walka, który praktykują społeczności Laimes i Jukamanis w prowincji Chayanta. Obie społeczności żyją w dość wrogich stosunkach i każdy powód jest dobry, by rozpocząć el Tinku, np. lama, która przeszła z ziem jednego plemienia na terytorium drugiego.
El Tinku rozpoczyna się spotkaniem dwóch wrogich grup na wyznaczonym miejscu. W spotkaniu uczestniczą wszyscy zdolni do walki. Ubrani są w skórzane stroje, rękawiczki z jednym palcem oraz uzbrojeni w proce.
Pierwszym etapem walki jest próba dojścia do porozumienia przywódców Laimes i Jukamanis. Jeśli to się nie uda, ich pojedynek z użyciem proc. Po tym jak przywódca jednej ze stron wygra pojedynek, następuje kolejna próba porozumienia. Jeśli i ta się nie powiedzie, rozpoczyna się krwawa walka - zorganizowana, harmoniczna i w rytm muzyki.
Po zakończonej bitwie, obie społeczności świętują przy cziczy i muzyce oraz wyznaczają nowe granice swej ziemi. Nikt nie opłakuje poległych, gdyż są oni ofiarą dla Pachamamy, dzięki której w następnym roku można się spodziewać lepszych plonów.
El Tinku jest praktykowane do dnia dzisiejszego. Mogą go obserwować tylko członkowie danych społeczności i osoby zaufane. Jest to rytuał dozwolony przez prawo, a policja interweniuje tylko wtedy, kiedy używa się w walce
broni palnej.