Katastrofy, egzekucje, mutacje, śmiertelne wypadki, perwersje - forum bez tabu - HcFor
Zarejestruj się FAQ Lista użytkowników Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz Wszystkie Fora jako Przeczytane
Witamy na HCFOR.pl - Forum bez tabu!!!
Zapraszamy do rejestracji, która umożliwi korzystanie z wszystkich funkcji naszego forum.
Zapomniałem hasła


Bestiarium
Wróć   Katastrofy, egzekucje, mutacje, śmiertelne wypadki, perwersje - forum bez tabu - HcFor > History Corner > Irak, Afganistan, Ukraina - wojny współczesne

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat Wygląd
  #1 (permalink)  
stare 14-03-2010, 16:54
Avatar Schemat
Senior Member
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Skąd: Bydgoszcz
Reputacja: 1930
Schemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant future
Postów: 451
Schemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant futureSchemat has a brilliant future
Domyślnie Historia Zatoki Perskiej

Zakładam ogólny temat dotyczący wojen Zatoki Perskiej ponieważ większość użytkowników zna wojnę TYLKO od 11 września i ataku na WTC.

Wszystko wiąże się bezpośredni z trzema (a nie dwiema) wojnami. Jest to Iracko-irańska wojna, I wojna w Zatoce Perskiej oraz II wojna w Zatoce Perskiej.Najważniejsza jest wojna Iracko-irańska wojna - to ona miała silny wpływ na dalsze wydarzenia (wymaga uzupełnienia):

Cytat:
Iracko-irańska wojna, działania wojenne toczone w latach 1980-1988 pomiędzy Irakiem i Iranem. Przyczyną była próba eksportu rewolucji szyitów irańskich, czego obawiała się rządząca w Iraku sunnicka (sunnici) partia Baas. Przyczyną obaw była struktura wyznaniowa ludności Iraku, większość bowiem stanowili dyskryminowani szyici.

Wojnę rozpoczął Irak 22 IX 1980 atakiem w rejonie podzielonego w 1975 Szatt-al-Arab, tj. wspólnego ujścia Tygrysu i Eufratu. Wojska irackie wdarły się w głąb Iranu, ale szybko zostały stamtąd wyparte i Irańczycy przeszli do ataku. W wyniku równowagi sił ustaliła się 480-kilometrowa linia frontu, a działania miały charakter wojny pozycyjnej. Irakijczycy stosowali na masową skalę broń chemiczną, również przeciwko buntującym się Kurdom. W 1988 wojnę przerwano podpisując w sierpniu zawieszenie broni w oparciu o zasadę "status quo ante".

W czasie wojny zginęło ponad jeden milion ludzi, a straty materialne ocenia się na ponad 400 mld dolarów. Wojna ta spowodowała gwałtowne wzmocnienie Iraku popieranego głównie przez państwa zachodnie jak i Związek Radziecki. Wiązało się to z obawami dotyczącymi przeniesienia rewolucji islamskiej do krajów ościennych. Efektem wzmocnienia Iraku S. Husajna była wojna w Zatoce Perskiej.


I wojna w Zatoce Perskiej (z wiki - wymaga uwiarygodnienia )

Cytat:
I wojna w Zatoce Perskiej – konflikt wojenny rozpoczęty zbrojnym najazdem Iraku na Kuwejt 2 sierpnia 1990 roku i zakończony pokonaniem Iraku przez międzynarodową koalicję wiosną 1991 roku. Często wojna ta jest określana terminem "Pustynna Burza" (Desert Storm), choć był to kryptonim tylko jednej z kilku operacji przeprowadzonych podczas tej wojny.
Prezydent Iraku Saddam Husajn nie liczył się z możliwością zdecydowanej międzynarodowej kontrakcji w odpowiedzi na podbój Kuwejtu. Świat zareagował negatywnie niemal jednomyślnie. 6 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła rezolucję nr 661, która zakazywała handlu z Irakiem, a także zawieszono połączenia lotnicze i zamrożono aktywa irackiego rządu za granicą. Powołano też specjalną komisję nadzorująca sankcję[1].
Główną rolę w likwidacji skutków agresji miały odegrać Stany Zjednoczone, których zaangażowanie było zgodne z doktryną Cartera. Całość operacji miała odbyć się pod sztandarem ONZ. Przeprowadzono dwie akcje: pierwsza miała kryptonim "Pustynna Tarcza" (od 7 sierpnia 1990 – miała to być ochrona zagrożonej przez Saddama Husajna Arabii Saudyjskiej). ONZ po licznych ostrzeżeniach wobec Iraku postawiła ultimatum wycofania się wojsk irackich z Kuwejtu do 15 stycznia 1991.
Po upływie terminu ultimatum rozpoczęła się operacja wojskowa – "Pustynna Burza" (od 17 stycznia 1991) oraz jej dalsza część "Pustynny Miecz". Były także inne akcje, jak np. Instant Thunder ("Nagły Grom") – akcja nalotów amerykańskich na Irak. 25 lutego generał Norman Schwarzkopf poprowadził ofensywę lądową, która trwała trzy dni. 28 lutego 1991 roku prezydent George H. W. Bush ogłosił zwycięskie zakończenie wojny i wyzwolenie Kuwejtu, w którym jednak nie wprowadzono demokratycznych reform. 3 marca Saddam Husajn przyjął warunki rozejmu[2].
Irak po przegranej spotkał się z wieloma sankcjami nałożonymi przez ONZ, boleśnie odczuwanymi przez Irakijczyków przez długi czas. Wprowadzono drastyczne obniżenie sprzedaży irackiej ropy naftowej. Irak zobowiązany był do wypłacenia olbrzymich odszkodowań za zniszczenia spowodowane w Kuwejcie. Nałożono również embargo na handel i wprowadzono nadzór międzynarodowy z ramienia ONZ. Ponadto zmuszono Irak do zniszczenia broni masowego rażenia i powołano na północy i południu kraju strefy wyłączone dla lotnictwa irackiego dla ochrony odpowiednio Kurdów i Szyitów.
II wojna w Zatoce Perskiej

Cytat:
Druga wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny, który rozpoczął się 20 marca 2003 między koalicją sił międzynarodowych (głównie USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Danii i Polski) a armią Iraku. Po ok. trzech tygodniach walk siły międzynarodowe objęły kontrolę nad większością terytorium Iraku, obalając rząd tworzony przez partię Baas i Saddama Husajna i rozpoczynając okupację tego kraju, trwającą formalnie do 2005 r.

Po ataku terrorystycznym 11 września i inwazji na Afganistan w 2001 r. administracja Busha doszła do wniosku, że istnieje wystarczająco silne poparcie społeczne w USA, aby podjąć kolejne operacje militarne na Bliskim Wschodzie. Relacje między Irakiem a członkami dawnej koalicji antyirackiej, która wyzwoliła Kuwejt w 1991 r., pozostawały od tego czasu niezmiennie napięte. Tzw. strefy zakazu lotów, ustanowione na mocy rezolucji ONZ, były stale patrolowane przez lotnictwo dawnej koalicji, zaś Irak, niezgodnie z rezolucją, stale prowadził radarową kontrolę tej strefy.
Od połowy 2002 r. administracja USA deklarowała jawnie, że jednym z jej głównych celów jest jak najszybsze obalenie Husajna lub zmuszenie go do radykalnej zmiany polityki. Pod koniec 2002 r. ton wypowiedzi przedstawicieli administracji USA zaczął się jeszcze bardziej radykalizować. Jako główne powody ewentualnego rozpoczęcia ataku na Irak podawano groźbę użycia broni masowego rażenia, powiązania rządu Husajna z międzynarodowym terroryzmem oraz drastyczne naruszenia praw człowieka.
Według deklaracji ówczesnego sekretarza obrony USA Donalda Rumsfelda najważniejszymi celami ataku były:
obronne
znalezienie i eliminacja broni masowego rażenia oraz baz terrorystów.
zdobycie cennych informacji na temat powiązań międzynarodowych organizacji terrorystycznych
humanitarne
zakończenie sankcji ekonomicznych nałożonych na Irak i dostarczenie do tego kraju pomocy humanitarnej
prawne
zrealizowanie rezolucji ONZ nr 1205 z 1999 r.
zrealizowanie rezolucji ONZ nr 1441 z 2002 r.
polityczne
likwidacja reżimu Saddama Husajna
pomoc w ustanowieniu demokracji w Iraku
ekonomiczne
zabezpieczenie pól naftowych Iraku i innych zasobów naturalnych tego kraju
Wielu doradców i członków administracji Busha uzasadniało rozpoczęcie wojny bardziej ambitnymi celami, twierdząc, że ustanowienie dobrze prosperującej demokracji w Iraku stanie się na zasadzie dobrego przykładu katalizatorem podobnych przemian w innych krajach islamskich, które miałyby nastąpić spontanicznie i w rezultacie spowodować zanik przyczyn występowania terroryzmu. Cele te jednak nigdy nie były podawane jako jeden z oficjalnych celów wojny i miały charakter wypowiedzi kuluarowych.
Przeciwnicy wojny nie zgadzali się z wieloma argumentami przedstawianymi przez rząd USA. Twierdzono, że większości z tych celów nie da się zrealizować, że wojna da odwrotne do zakładanych rezultaty, i że deklarowane cele mają charakter czysto propagandowy. Rozmaite grupy politologów w różnych krajach twierdziły, że prawdziwymi celami wojny było:
ekonomiczne
przejąć kontrolę nad irackimi rezerwami ropy naftowej i gazu ziemnego – po to, aby utrzymać monopol dolara na rynku paliwowym (Irak jako jeden z nielicznych krajów rozliczał swoje kontrakty paliwowe w euro)
aby udowodnić, że USA sprawuje pełną kontrolę militarną nad największymi zasobami paliw na świecie
niedopuszczenie do wzrostu cen paliw na świecie, co mogłoby skutkować ogólnoświatowym kryzysem ekonomicznym
wewnętrzne
utrzymać i powiększyć dopływ państwowych środków finansowych do sektora militarno-zbrojeniowego
utrzymać i wzmocnić "wojenną" popularność prezydenta Busha, która zapobiega obarczaniu go winą za atak terrorystyczny na Nowy Jork
zadośćuczynienie żądaniom lobby izraelskiego
eliminacja nieprzychylnego Izraelowi rządu – w regionie pozostają już tylko Syria i Iran
kontynuacja strategicznego okrążania Iranu
__________________
[/B]
...podasz rękę, a ci głupcy zobaczą brzytwę – i nazwą Cię ignorantem...
[/COLOR]
"Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę.
Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie" - Jezus Chrystus

Ostatnio edytowane przez Schemat : 14-03-2010 - 16:56
Odpowiedź z Cytatem
  #1.5
Kontekstowy

Avatar Pani Kontekstowa
 
Avatar
Skąd: HCFOR
Wiek: 28
Postów: 760
Historia Zatoki Perskiej

loading...
 
  #2 (permalink)  
stare 14-03-2010, 20:52
Avatar karo
Senior Member
 
Zarejestrowany: May 2009
Reputacja: 828
karo is a splendid one to beholdkaro is a splendid one to beholdkaro is a splendid one to beholdkaro is a splendid one to beholdkaro is a splendid one to beholdkaro is a splendid one to beholdkaro is a splendid one to behold
Postów: 309
karo is a splendid one to beholdkaro is a splendid one to beholdkaro is a splendid one to beholdkaro is a splendid one to beholdkaro is a splendid one to beholdkaro is a splendid one to beholdkaro is a splendid one to behold
Domyślnie

I Wojna w Zatoce Perskiej.
Kod:
http://rapidshare.com/files/71557320/Najwieksze_Bitwy_XX_wieku_12_-_Pustynna_Burza_cz.1.pdf
http://rapidshare.com/files/71541995/Najwieksze_Bitwy_XX_wieku_13_-_Pustynna_Burza_cz.2.pdf

Irak-Iran.
Kod:
http://rapidshare.com/files/72138058/Najwieksze_Bitwy_XX_wieku_05_-_Irak-Iran_1980-88.pdf
Jak by kogoś działania wojenne interesowały.
Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
broń, była, człowieka, euro, gazu, jak, jeden, jest, kraju, które, lutego, miała, miały, ponad, przeciwko, przerwa, przez, roku, również, różnych, stanie, warunki, wojnę, zmiany, związek


Użytkownicy aktualnie czytający ten temat: 1 (0 użytkownik(ów) i 1 gości)
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane Wyszukiwanie
Wygląd

Zasady Postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest włączony
Emotikonywłączony
[IMG] kod jest włączony
HTML kod jest włączony
Trackbacks are włączony
Pingbacks are włączony
Refbacks are włączony

Skocz do Forum


Bestiarium