Katastrofy, egzekucje, mutacje, śmiertelne wypadki, perwersje - forum bez tabu - HcFor
Zarejestruj się FAQ Lista użytkowników Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz Wszystkie Fora jako Przeczytane
Witamy na HCFOR.pl - Forum bez tabu!!!
Zapraszamy do rejestracji, która umożliwi korzystanie z wszystkich funkcji naszego forum.
Zapomniałem hasła


Bestiarium
Wróć   Katastrofy, egzekucje, mutacje, śmiertelne wypadki, perwersje - forum bez tabu - HcFor > History Corner > Starożytność, Średniowiecze

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat Wygląd
  #1 (permalink)  
stare 03-09-2008, 00:31
Avatar zisk
Founder
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Reputacja: 26935
zisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond repute
Postów: 9,224
zisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond reputezisk has a reputation beyond repute
Domyślnie Elżbieta BatoryElżbieta Batory (węg. Báthory Erzsébet) (ur. 7 sierpnia 1560, zm. 21 sierpnia 1614) to księżna węgierska zwana Krwawą Hrabiną z Čachtic - od nazwy zamku nieopodal Trenczyna (Słowacja), gdzie mieszkała, siostrzenica króla polskiego Stefana Batorego. Nazywana jest wampirzycą oraz najsłynniejszą seryjną morderczynią w historii Węgier i Słowacji.

Elżbieta była członkinią jednego z najbogatszych i najpotężniejszych rodów Siedmiogrodu; więzy pokrewieństwa łączyły ją jednak nie tylko z przyszłym królem Polski, ale też z ludźmi cierpiącymi na epilepsję czy różne choroby psychiczne, co było zapewne skutkiem ciągłych małżeństw pomiędzy członkami nieznacznej liczby tamtejszych możnych rodów. Jej ojciec, Jerzy Batory z linii na Esced, był pastorem. Poślubił on swoją daleką kuzynkę Annę z Batorych na Somlyo (siostrę polskiego króla) i razem z nią zamieszkał w Esced; tam urodziła się i wychowała Elżbieta.

Była kobietą wielkiej urody, a przy tym pochwalić się mogła wyjątkową inteligencją - nauczyła się płynnie władać węgierskim, łaciną i niemieckim. Od wczesnych lat życia uchodziła za osobę skłonną do napadów gniewu.

Mając sześć lat, była świadkiem wydarzenia, które mogło mieć istotny wpływ na jej psychikę - jeden z Cyganów zapewniających rozrywkę mieszkańcom zamku został oskarżony o sprzedanie dzieci Turkom. Został uznany za winnego i skazany na śmierć; egzekucję wykonano przez zaszycie skazanego mężczyzny w rozciętym brzuchu konia. Będąc świadkiem wykonywanej w piwnicy egzekucji, uznała ją za niezłą zabawę. Podobny wpływ na Elżbietę mogła wywrzeć sytuacja, która miała miejsce około siedmiu lat później - jeden z jej kuzynów, ówczesny książę Siedmiogrodu, nakazał obciąć nosy i uszy 54 zbuntowanym chłopom.


W 1573 odbyły się zaręczyny Elżbiety z Ferencem Nádasdym, za którego wyszła w wieku piętnastu lat. Miała już za sobą ciążę, będącą skutkiem związku z miejscowym chłopem; dziecko (córkę) oddano wiejskiej rodzinie. 8 maja 1575 na zamku Varranno odbyła się pełna przepychu ceremonia ślubna Elżbiety z dwudziestosześcioletnim Nádasdym. Małżeństwo zamieszkało na Węgrzech, w zamku Sarvar, rodzinnej posiadłości rodziny Ferenca, który jako żołnierz, większość czasu spędzał na walkach z Turkami. Samodzielnie zarządzając majątkiem, Elżbieta zasłynęła okrucieństwem wobec sług, a także utrzymywaniem kontaktów z licznymi kochankami obojga płci.

Pierwsze dziecko z Ferencem Nádasdym - córka Anna - urodziło się dopiero w 1585. W ciągu następnych dziewięciu lat na świat przyszła jeszcze trójka dzieci: Urszula, Katarzyna oraz jedyny syn, Paweł.

Elżbieta często odwiedzała ciotkę, Karlę Batory, kobietę o skłonnościach homoseksualnych organizującą regularnie wyuzdane orgie. Możliwe, że właśnie w takich okolicznościach poznała Dorotheę Szantes, czarownicę, która podsyciła sadyzm Elżbiety.

4 stycznia 1604 zmarł nagle mąż Elżbiety, Ferenc, prawdopodobnie z powodu otrucia. Gdy żył z ochotą pomagał żonie w torturowaniu sług, zwłaszcza przyłapanych na kradzieży albo niewykonaniu polecenia lub tylko o to podejrzewanych; jego śmierć okazała się początkiem wielkich okrucieństw Elżbiety Batory. Uwielbiała własnoręcznie karać "winnych" bijąc ich do nieprzytomności, kłując czy gryząc.

W 1604 Elżbieta nie tylko straciła męża, ale też poznała niejaką Annę Darvulię, tajemniczą kobietę, która - korzystając ze strachu Elżbiety przed nadchodzącą starością - stała się najprawdopodobniej główną inspiratorką zbrodni dokonywanych przez hrabinę.

Pewnego dnia Elżbieta w złości uderzyła służkę tak mocno, że krew z nosa jej ofiary padła na twarz hrabiny; Elżbieta, spojrzawszy w lustro, zauważyła, że zmarszczki - które gdzieniegdzie zaczęły się już pojawiać - zniknęły z jej oblicza. Darvulia wykorzystała złudzenie, jakiemu uległa jej pani i przekazała jej "starożytną mądrość": przez odebranie komuś krwi można przejąć fizyczne i duchowe cechy tej osoby.
Istnieje też założenie, że Hrabina weszła w bliższe relacje ze swoim służącym, który zgodnie z legendą wprowadził ją w świat okultyzmu (niektóre źródła mówią również o ich romansie). Szczególnie interesowało ją wszystko co dotyczy krwi - z początku tej zwierzęcej, następnie ludzkiej

Od tej pory krwawe tortury stały się niemalże codziennością na čachtickim zamku. Maltretowano służące nawet wtedy, gdy Elżbieta - chora i osłabiona - nie była w stanie zejść z łóżka. Według zeznań z późniejszego procesu, jedną z kobiet przyprowadzono do łoża Elżbiety, a ta zaczęła pożerać służkę żywcem.

Będąc wdową Elżbieta Batory bywała na cesarskim dworze w Wiedniu. Większość czasu spędzała jednak w Čachticach.Tam krwisty proceder Hrabiny nasilał się. Bez opamiętania werbowała (pod pretekstem służby) i zabijała kolejne młode osoby, głównie dziewczyny. Szybko też znudziła się "zwykłą" chłopską krwią i zaczęła sięgać coraz wyżej w hierarchii społecznej, a zniknięcie wysoko postawionych osób pochodzących z bogatych rodzin było niezwykle trudne do ukrycia. Zwykło się sądzić iż Elżbieta owładnięta była manią wiecznej młodości, którą miały jej zapewnić kąpiele w ludzkiej krwi. Stało się jasne, że zbrodnie wkrótce wyjdą na jaw. Urzędnicy państwowi pomimo gróźb dworu nie mogli dłużej tolerować ciągłych plotek krążących wśród ludzi. Zrobiono rewizję w jej zamku, podczas której znaleziono prawdopodobnie 2 potwornie okaleczone i zmasakrowane młode dziewczyny (ich pozostałości były praktycznie zupełnie pozbawione wszelkich płynów organicznych). W lochach związane i zagłodzone czekały już kolejne niedoszłe ofiary.

Opracowała liczne, wymyślne formy tortury m.in. te prowadzące do uzyskania krwi z ciała człowieka, jednak z czasem Hrabina rozmiłowała się w samym w sobie zadawaniu cierpienia. Czerpała niesłychaną, także erotyczną, przyjemność z zadawania bólu.

Niektóre tortury
+ Żelazna dziewica. Kolce w trumnie, w którą wsadza się ofiarę, nie wbijają się zbyt mocno ale powodują krwawienie. Bywało, że były również 2 dłuższe kolce skierowane do oczu, które oczywiście powodowały ślepotę. Ofiary tortury powoli wykrwawiały się na śmierć.
+ Cylindrowa klatka, która jest zbyt wąska by w niej siedzieć i zbyt niska by stać. Klatka ma kolce, i kiedy jest podnoszona i kołysana, ofiara nadziewa się nie. Elżbieta podobno lubiła siadać pod klatką i obmywać się krwią ofiary.
+ Miodna tortura. Naga ofiara jest polewana miodem i pozostawiana na noc na pastwę robactwa i dzikich zwierząt.
+ Wodna tortura. Naga ofiara jest polewana lodowatą wodą i pozostawiana na noc podczas mrozu.
+ Rozciąganie. Nogi i ręce są mocowane do lin. Następnie każda z tych części ciała jest wyciągana. Tortura często prowadziła do utraty wszystkich kończyn. Sposobem na "uciszenie" wyjącej z bólu ofiary było wyrwanie jej języka.


Elżbieta Batory pojmana została przez swego kuzyna, hrabiego Thurzo, palatyna Węgier. Jej proces rozpoczął się kilka tygodni później, 2 stycznia 1611. Stał się wielką publiczną sensacją; na salę sądową ściągały tłumy, by śledzić jego przebieg. Dzięki wstawiennictwu hrabiego Thurzo Elżbietę sądzono jedynie za wielokrotne przestępstwa o naturze kryminalnej, o wampiryzm zaś i czarnoksięstwo oskarżono jedynie jej sługi.


Czworo wspólników Elżbiety w zeznaniach podało liczbę ofiar od trzydziestu do sześćdziesięciu, ale piąty świadek ujawnił znaleziony w komodzie hrabiny rejestr zbrodni, wedle którego śmierć z rąk Elżbiety i jej sług poniosło sześćset pięćdziesiąt osób, jednak oficjalna lista nie istnieje do dziś. Najbliżsi współpracownicy Elżbiety zostali skazani na straszne kary śmierci i okaleczenia (publiczne urywanie palców rozpalonymi do czerwoności szczypcami oraz ścięcie i spalenie) wyroki wykonano 7 stycznia 1611 , samą Elżbietę zaś - cały czas zaprzeczającą swej winie - skazano na zamurowanie żywcem w jednej z komnat jej zamku, z otworem jedynie do podawania pożywienia; miała tam przebywać do śmierci.

31 lipca 1614 podyktowała testament, w którym cały majątek zapisała dzieciom. Miesiąc później znaleziono ją w celi martwą.

Ostatnio edytowane przez zisk : 03-09-2008 - 02:20
Odpowiedź z Cytatem
  #1.5
Kontekstowy

Avatar Pani Kontekstowa
 
Avatar
Skąd: HCFOR
Wiek: 28
Postów: 760
Elżbieta Batory

loading...
 
  #2 (permalink)  
stare 04-09-2008, 15:08
Avatar Speckctor
+ Aktywny Czytelnik +
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Skąd: piwowo wódkowe
Reputacja: 398
Speckctor is just really niceSpeckctor is just really niceSpeckctor is just really niceSpeckctor is just really nice
Postów: 746
Speckctor is just really niceSpeckctor is just really niceSpeckctor is just really niceSpeckctor is just really nice
Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Speckctor
Domyślnie

Ciekawa postać. Często wykorzystywana w grach i filmach musze przyznać. W Diablo 2 się pojawiła...
_______________________
Can You Give…. As Much As You Can Take
Can You Love…. As Much As You Can Hate….
Odpowiedź z Cytatem
  #3 (permalink)  
stare 15-03-2009, 23:35
Avatar skr
skr skr jest nieaktywny
Stały Czytelnik
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Skąd: ty to wiesz...
Reputacja: 75
skr will become famous soon enough
Postów: 124
skr will become famous soon enough
Domyślnie Różne gadżety związane z Elżbietą Bathory

__________________
Więc ziomuś tak to streszczam-moją ambicją jest nie zniżać się do poziomu leszcza.
Odpowiedź z Cytatem
  #4 (permalink)  
stare 03-04-2009, 16:51
Podglądacz
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Reputacja: 10
sidek997 is on a distinguished road
Postów: 1
sidek997 is on a distinguished road
Domyślnie DObre

Fajna babka. Ogolnie szanuje ja za to co robila i zmienila przebieg naszej histori w odleglych czasach sredniowiecza jak i baroku
Odpowiedź z Cytatem
  #5 (permalink)  
stare 04-04-2009, 22:09
Avatar snickersfgh
Stały Czytelnik
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Skąd: Łobez
Reputacja: 1679
snickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant future
Postów: 129
snickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant futuresnickersfgh has a brilliant future
Domyślnie

@up mam nadzieje że to ironia

I pytanie do Speckctora, gdzie jeszcze w grach był wykorzystany motyw Elżbiety? W d2 to wiem, w podziemiach ruin zamku w pierwszym rozdziale. Ale w jakich innych tytułach jeszcze?
Odpowiedź z Cytatem
  #6 (permalink)  
stare 08-04-2009, 21:27
Podglądacz
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Reputacja: 10
ailatanka is on a distinguished road
Postów: 5
ailatanka is on a distinguished road
Domyślnie

Nie wiem jak w grach ale pojawia sie w filmie Stay alive, poniekąd związanym z grą :]
Odpowiedź z Cytatem
  #7 (permalink)  
stare 30-05-2009, 02:43
Avatar tytus
Czytelnik powracający
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Reputacja: 1
tytus is an unknown quantity at this point
Postów: 63
tytus is an unknown quantity at this point
Domyślnie

do dzis nie rozumiem dlaczego wybitnie inteligentne jednostki to takie freaki dajace sie manipulowac...
bathory oj bathory
__________________
Chcę być bogaty jak nigdy dotąd...
...albo pójść na rower.
Odpowiedź z Cytatem
  #8 (permalink)  
stare 07-06-2009, 12:18
Czytelnik powracający
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Reputacja: 44
toboghan is on a distinguished road
Postów: 95
toboghan is on a distinguished road
Domyślnie

W latach 80tych w USA panowało powszechne przekonanie, że tekst piosenki "Battery" zespołu Metallica jest o Stefanie Batorym. To tak na marginesie przypomniało mi się apropos Batorych.

Jeżeli ktoś chce posłuchać:

Ostatnio edytowane przez toboghan : 07-06-2009 - 12:20 Powód: dodanie linka do utworu
Odpowiedź z Cytatem
  #9 (permalink)  
stare 13-12-2010, 23:50
Avatar setech2803
Czytelnik powracający
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Reputacja: 154
setech2803 has a spectacular aura aboutsetech2803 has a spectacular aura about
Postów: 78
setech2803 has a spectacular aura aboutsetech2803 has a spectacular aura about
Domyślnie

Kapela Tworzona przez Quorthona Setha(RIP) to Bathory jeden z prekursorów Black Metalu i Viking Metalu. Slava, niech mu tam w grobie diabły z wojami na przemian graja Black i Viking.
- Black

- Viking

Do tego dodam piosenka o Eli Bathory zespołu Venom:


Miłego Słuchania. Pozdrawiam. Slava!

Ostatnio edytowane przez maja : 14-12-2010 - 08:17
Odpowiedź z Cytatem
  #10 (permalink)  
stare 02-01-2011, 20:01
Banned
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Skąd: Zabrze
Reputacja: -222
Ginekolog is infamous around these partsGinekolog is infamous around these partsGinekolog is infamous around these parts
Postów: 39
Ginekolog is infamous around these partsGinekolog is infamous around these partsGinekolog is infamous around these parts
Domyślnie

Fascynująca kobieta Jakbym żył w tamtych czasach to robiłbym dokładnie to samo co ona

Celem uzupełnienia krótka prezentacja tej niesamowitej osobowości.Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
bólu, była, ciała, człowieka, dzieci, dziewczyny, egzekucji, jeden, jego, jest, kończyn, które, miała, przez, również, różne, stanie, swoim, tortury, urodziła, zamku, zwierząt, związku, śmierci, żołnierz


Użytkownicy aktualnie czytający ten temat: 1 (0 użytkownik(ów) i 1 gości)
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane Wyszukiwanie
Wygląd

Zasady Postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest włączony
Emotikonywłączony
[IMG] kod jest włączony
HTML kod jest włączony
Trackbacks are włączony
Pingbacks are włączony
Refbacks are włączony

Skocz do Forum


Bestiarium