Katastrofy, egzekucje, mutacje, śmiertelne wypadki, perwersje - forum bez tabu - HcFor
Zarejestruj się FAQ Lista użytkowników Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz Wszystkie Fora jako Przeczytane
Witamy na HCFOR.pl - Forum bez tabu!!!
Zapraszamy do rejestracji, która umożliwi korzystanie z wszystkich funkcji naszego forum.
Zapomniałem hasła


Bestiarium
Wróć   Katastrofy, egzekucje, mutacje, śmiertelne wypadki, perwersje - forum bez tabu - HcFor > History Corner > Starożytność, Średniowiecze

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat Wygląd
  #1 (permalink)  
stare 31-03-2009, 22:33
Avatar fascynator69
...Zonk!!...
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Skąd: Szczecin
Reputacja: 30377
fascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond repute
Postów: 4,175
fascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond reputefascynator69 has a reputation beyond repute
Domyślnie Tańczę, śpiewam, recytuję, usuwam ciążę i krawaty wiążę...

Czyli: jak się ma pecha - żadna reklama nie pomoże...

"Najdostojniejszy Panie, ponieważ dotychczas dużo widziałem i badałem wynalazków tych wszystkich, którzy się mają za słynnych mistrzów i wynalazców sprzętu wojennego i których wynalazki w gruncie rzeczy nie odbiegają od machin będących w powszechnym użyciu, postaram się, nie czyniąc nikomu ujmy, ujawnić i wyjaśnić Waszej Ekscelencji moje sekrety; kiedy tylko Wasza Ekscelencja raczy rozkazać, podejmę się w krótkim czasie wykonać wszystkie urządzenia, które w krótkich słowach pragnę tutaj wyliczyć.

1) Znam metody budowania lekkich i mocnych mostów, które można przenosić z miejsca na miejsce. Mosty te nadają się zarówno do ścigania nieprzyjaciela, jak i w razie potrzeby do oderwania się od przeciwnika. Potrafię również wznosić inne mosty - bezpieczne, odporne na ogień i niedające się uszkodzić podczas walki, a równocześnie łatwe do rozebrania na części i do ustawienia na nowo. Wiem również, jak podpalić i niszczyć mosty przeciwnika.

2) Wiem, jak przy obleganiu twierdzy usunąc wodę z fos, jak należy budować różne typy mostów oblężniczych, drabin i innych sprzętów potrzebnych przy takim przedsięwzięciu.

3) Gdyby wysokość murów fortecznych lub odporność umocnień nie pozwalała oblegającym na zrobienie użytku z pocisków bombardujących, znam sposoby zniszczenia każdej fortecy, jeśli tylko nie jest zbudowana na skale.

4) Znam metody sporządzania dział prostych w użyciu i łatwo dających się transportować. Działa te mogą wyrzucać grad pocisków, rozsiewając jednocześnie chmury dymu i nie tylko zadając nieprzyjacielowi straty, ale też siejąc popłoch w jego szeregach.

5) Znam metody osiągniecia wskazanego punktu za pomocą krętych chodników podziemnych budowanych bez najmniejszego szelestu. W razie potrzeby chodniki takie mogą być wykonane pod rowami fortecznymi lub też pod korytem rzeki.

6) Potrafię także budować kryte wozy, bezpieczne i nie do zdobycia. Jeśli wozy te ze swoją artylerią przejdą przez linie przeciwnika, nie ma takiej siły, która by się mogła im przeciwstawić. Pod osłoną ich może posuwać sie piechota, nie natrafiając na żaden opór i przeszkody.

7) W razie potrzeby mogę konstruować bombardy, możdzierze i katapulty o najpiękniejszych kształtach i najbardziej celowe w użyciu, a odbiegające od typów obecnie używanych.

8) Na wypadek gdyby działanie bombardy miało okazać się nieskuteczne, podejmuję się zbudować katapulty, balisty, rusznice i inny sprzęt o niebywałej skuteczności, nieznany dotychczasowej praktyce, a w ogóle w zależności od różnych okazji mogę konstruować wszelkiego rodzaju sprzęt dla celów obrony i natarcia.

9) A jeśli chodzi o walki na morzu, znam metody sporzadzania machin znakomicie dostosowanych zarówno do natarcia, jak i do obrony, jak również podejmuję się budować okręty odporne na ogień najwiekszych dział oraaz na proch i dym.

10) W czasie pokoju, sądzę, mógłbym z najlepszym wynikiem współzawodniczyć z każdym w dziedzinie architektury, projektowania budynków prywatnych bądż publicznych oraz doprowadzania wody z jednego miejsca do drugiego.

Podejmuję się również wykonać rzeżby w marmurze, brązie i glinie, jak również malować obrazy wszelkiego rodzaju, wytrzymując współzawodnictwo z każdym. Również mógłbym wykonać w brązie posąg konny, który by unieśmiertelnił szczęsliwa pamięć ojca Waszej Dostojności i sławnego domu Sforzów. A gdyby którekolwiek z wymienionych wyżej dzieł okazało się dla kogokolwiek niemożliwe do wykonania, jestem gotów wykonać je w kazdym czasie, przeprowadzając doświadczenia w parku czy też w jakimkolwiek innym odpowiednim miejscu wskazanym przez Waszą Ekscelencję, której łaskawości jak najpokorniej się polecam."

Wiecie czyj to "spot"?... Tak, tak - samego, genialnego
Leonarda da Vinci... A jaki był efekt?... Kolejne kilka lat (6) spędzil na kolejnym dworze - tu Sforzów - od czasu do czasu coś malując, konstruując zabawki mechaniczne ku uciesze księcia i dworzan i urządzając pokazy ogni sztucznych... Takich rozczarowań doznawał przez całe życie...
Częsciowo była to jego wina, gdyż zafascynowany nowym pomysłem porzucal skutecznie wszystkie dotychczasowe projekty, zajęcia i zobowiązania...

To, że genialny Leonardo nie zostal uznany przez Daenikena za zakamuflowanego przybysza z kosmosu - to zapewne przeoczenie. Ale dlaczego z setek jego wizjonerskich pomysłow zaledwie kilka doczekało sie realizacji w tamtych czasach i niemal żaden nie stał się inspiracją (prawdopodobnie pomysł zamka kołowego rusznicy pochodził z jego pracowni i został przez jednego z zatrudnionych pomocników (Giulio Tedesco - Juliusz Niemiec) "wyeksportowany" do Niemiec właśnie...) dla nastepnych pokoleń wynalazców?... "Smaczek": w roku 2000, brytyjski skoczek spadochronowy Adrian Nicholas, na podstawie szkiców Leonarda wykonał spadochron w kszałcie piramidy o boku podstawy szerokim na 8 metrow i wykonał skok!...
Przeżyl dzięki temu, że końcową fazę opadania wykonal na standardowym, używanym przez skoczków sprzecie Wszak da Vinci nie był wstanie wykonac w owym czasie prób...
(A.Vallentin "Leonardo da Vinci", tłum. S.Sielski, W-wa 1951)
__________________
"Człowiek myśli sobie to i owo, ale jednak najczęściej to."
S.M.
Odpowiedź z Cytatem
  #1.5
Kontekstowy

Avatar Pani Kontekstowa
 
Avatar
Skąd: HCFOR
Wiek: 28
Postów: 760
Tańczę, śpiewam, recytuję, usuwam ciążę i krawaty wiążę...

loading...
 
Odpowiedz

Tagi
była, czyli, dlaczego, jak, jego, jest, jestem, które, obrazy, przeciw, przez, razie, reklama, roku, również, różne, różnych, spot, swoją, takim, temu, wszystkich, wypadek, zabawki, życie


Użytkownicy aktualnie czytający ten temat: 1 (0 użytkownik(ów) i 1 gości)
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane Wyszukiwanie
Wygląd

Zasady Postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest włączony
Emotikonywłączony
[IMG] kod jest włączony
HTML kod jest włączony
Trackbacks are włączony
Pingbacks are włączony
Refbacks are włączony

Skocz do Forum


Bestiarium